Wars i Sawa

Scenariusz:
Paweł Kołodziejski 
na motywach opowiadania Wandy Chotomskiej

Reżyseria:
Zespół

Lalki:
Beata Chojak


Muzyka, aranżacja, efekty dźwiękowe:

           Paweł Sulewski         

Paweł Kołodziejski

Czas trwania: ok. 45 minut
Zobacz zdjęcia
Premiera: 14 pazdziernika 2017 r.,
Ratusz m.st. Warszawy 

Dawno temu, nad Wisłą żył zły czarodziej, który gardził wszystkimi stworzeniami, ale najbardziej na świecie nienawidził ptaków. Mieszkała w tej krainie również piękna Sawa, która właśnie ptaki kochała najmocniej. Pewnego razu stanęła w obronie skrzydlatych przyjaciół i czarodziej zamienił ją w syrenę. Nieopodal żył również rybak Wars, który na swej pierwszej wyprawie złowił Suma, darował mu jednak życie, w zamian dowiedział się od niego o zniewolonej dziewczynie. Wars musi dopłynąć do Wiklinowej Wyspy, gdzie poznaje Wietrznego Ptaka, ten niezwykły kompan pomaga mu pokonać potwora i oswobodzić Sawę.

W legendzie o powstaniu Warszawy występują piękne lalki teatralne, a historia opowiadana jest z wykorzystaniem licznych piosenek i dźwięków, które pozwolą zagłębić się dzieciom w świat prastarej baśni.
Spektakl jest zrealizowany w formie klasycznego teatru lalek, jednak w świat baśni wprowadza dzieci postać narratora, który jest w żywym planie.


Złote Jajko

Scenariusz:
Zespół

Reżyseria:
Paweł Kołodziejski

Lalki:
Anna Polarusz

Teksty piosenek i muzyka:
Paweł Kołodziejski
Jacek Wolszczak

Aranżacje:
Andrzej Perkman

Efekty dźwiękowe:
Jacek Wolszczak

Czas trwania: ok. 40 minut. 

Zobacz zdjęcia

Premiera: 18 listopada 2012 roku,
Centrum Kultury w Błoniu

 

Na motywach bajki Władymira Orłowa w tłumaczeniu Elżbiety Dąbrowy.

Chytra Lisica ma pomysł na szybkie wzbogacenie się. Swój plan przedstawia koledze w złodziejskim fachu - Wilkowi. Muszą razem ukraść babci i dziadkowi jajko, z którego potem wykluje się kura znosząca złote jajka. Niestety, zamiast kury wykluwa się kogucik - trzeba go wychować... Oj, Lisica bardzo się zdenerwuje! Co z tego wyniknie? W "Złotym jajku" dzieci zobaczą (nie)groźnego Wilka, który niespodziewanie staje się tatą, uroczego Kurczaka, który będzie miał osobliwych rodziców. Nasz spektakl to opowieść, z której dzieci dowiedzą się, że nawet ktoś bardzo zły może się zmienić w dobrego i kochającego. Nie zabraknie tego, do czego przyzwyczaiła "Igraszka": dobrej muzyki, autorskich piosenek śpiewanych na żywo, wspaniałej gry aktorskiej i - co najważniejsze - uśmiechu na twarzach naszych widzów.


Magiczny miód

 
 

Autor:
Jacek Wolszczak

Reżyseria:
Zespół

Lalki i scenografia:
Elżbieta Zajączkowska
Rafał Janaszek

Projekty lalek:
Małgorzata Trzecińska

Montaż dźwięku:
Michał Piastowicz
G.N.P. Mamoot Studios, ul. Olbrachta 24, Warszawa

Czas trwania: ok. 40 minut

Zobacz zdjęcia
Premiera: 11 lipca 2009 r.,
Teatr Staromiejski w Warszawie

Pewnego dnia niedźwiadek Maciuś przynosi smutną nowinę – mama jest chora a jedynym antidotum jest magiczny miód. Maciuś wyrusza w daleką podróż do tajemniczego lasu. W wyprawie towarzyszy mu przyjaciel, zabawny królik Kleofas. Dwaj mali bohaterowie muszą przechytrzyć podstępnego węża Sobiesława, a także przekonać królową pszczół, by podarowała im beczułkę magicznego miodu... W bajce zostaje poruszony problem zanieczyszczania środowiska.


Podróż za horyzont

Autor:
Przemysław Śmiech

Reżyseria:
Przemysław Śmiech

Lalki i scenografia:
Anna Polarusz
Pracownia "Ani-Rusz", Warszawa

Teksty piosenek:
Ewa Śmiech

Muzyka, aranżacja,

efekty dźwiękowe:
Robert Dziekański
Studio Dziekan Records,
Grodzisk Mazowiecki

Czas trwania: ok. 40 minut
Zobacz zdjęcia
Premiera: 29 maja 2010 r.,
Teatr Ochoty w Warszawie

 

To opowieść o przyjaźni i o tym, że nie należy nikogo oceniać zbyt pochopnie. Młodzi widzowie mają też okazję nauczenia się kolorów.

Mała Małgosia chciałaby się dowiedzieć, co jest za horyzontem. Postanawia więc wyruszyć i sprawdzić to osobiście. Zanim jednak jej podróż się rozpocznie, poznaje złośliwego, lecz na szczęście mało szkodliwego potworka Ohydala. Ohydal wątpi w powodzenie wyprawy Małgosi i dlatego nieustannie namawia ją do pozostania w domu. Dziewczynka jednak nie rezygnuje, zwłaszcza, że cennych wskazówek udziela jej Słoneczna Pani. Aby dotrzeć za horyzont Małgosia musi zbudować most z siedmiu kolorów. Ale skąd wziąć te kolory?

Pierwszy dziewczynka dostaje od Słonecznej Pani, kolejne musi znaleźć sama. W wyprawie towarzyszy jej Ohydal. Potworek najpierw przeszkadza i dokucza Małgosi, z czasem jednak staje się jej prawdziwym przyjacielem. Prawdziwym, czyli takim, na którego można liczyć w trudnych sytuacjach, a takich sytuacji nie będzie brakowało, oj, nie będzie.

Małgosia w czasie swojej niecodziennej podróży pozna kilka niezwykłych postaci - pana Chmurka, pana Papryka, spotka się z Księżycem, przeżyje też coś naprawdę strasznego! Wszystko jednak skończy się szczęśliwie, wesoło i kolorowo.

 

Wiślana opowieść

Autor:
Paweł Kołodziejski

Reżyseria:
Zespół

Lalki i scenografia:
Beata Chojak

Muzyka, aranżacja, efekty dźwiękowe:

           Andrzej Perkman            

Paweł Kołodziejski

Czas trwania: ok. 40 minut
Zobacz zdjęcia
Premiera: 12 września 2017 r.,
Dom Kultury TuPraga


Od pewnego czasu nad Wisłą zaczęły się dziać niepokojące rzeczy, rzeka coraz wolniej płynie, a z jej nurtów słychać tajemnicze dźwięki, czyżby coś jej dolegało? Zaniepokojeni tym Sum i Czapla, postanawiają zgłębić tajemnicę. Podczas wyprawy Sum, poznaje chłopca Antka, który także chce rozwikłać wiślaną zagadkę. Okazuje się, że w Wiśle zamieszkał Potwór Śmieciej… Wszystkich, którym nie jest obojętny los Królowej polskich rzek, serdecznie zapraszamy na autorską bajkę o wartkiej akcji, mądrym przesłaniu i pięknych piosenkach.